ورود (login)

ثبت نام (register)

ورود

ثبت نام (register)

تمرکز را نیز می‌توانیم مانند مهارت‌های دیگر بهبود بخشیم و آن را به‌صورت خودکار انجام دهیم. از عواملی مهمی که در زیر آماده است می توان دوری کرد تا توجه بالایی در انجام فعالیت ها داشته باشیم.

۱ عوامل محیطی : دسته ای از عوامل مزاحم که تشخیص و حذف آنها آسان است. از آنجا که این عوامل محیطی در فاصله ی مکانی نزدیک با شما قرار دارند، می توانید به راحتی با تغییر مکان انجام فعالیت، مانع از تاثیرات آنها در خود شوید. عوامل محیطی که بسیار شناخته شده نیز هستند، نسبت به سایر عوامل مزاحم آزار دهنده ترند. صدای مکالمه ی دیگران در اتاق مجاور، صدای تلویزیون و رادیو، گرما یا سرمای بیش از حد دمای اتاق و … از مهم ترین عواملی هستند که در قالب عوامل مزاحم محیطی ممکن است توجه شما را مختل و حواستان را پرت کند.
۲- عوامل درونی : عوامل مزاحم درونی، به عنوان تناقض های درونی شناخته می شوند و ممکن است تمرکز شما را از بین ببرند. این عوامل که شامل انواع احساسات و افکار منفی است، منابع توجه شما را به آسانی از فعالیت در حال اجرا دور کرده، به سوی خود جذب می کند. شناخت این عوامل و دلایل شروع آنها و در نهایت تلاش برای توقفشان مهم ترین هدفی است که در پس برنامه های تقویت توجه و تمرکز دنبال می شود.
۳ – پیام های الکترونیکی : امروزه ارتباط نزدیک با دنیای مجازی و عضویت در شبکه های اجتماعی متعدد، باعث شده است که افراد روزانه پیام های متعددی از سوی شبکه ها روی تلفن همراه تبلت و کامپیوتر خود دریافت کنند و هر کدام از این پیام ها زنگ و نور رنگی خاصی دارند که به آسانی توجه افراد را به خود جلب می کنند. تفاوتی که این دسته از عوامل مزاحم با دو دسته ی قبلی دارند جنبه ی اعتیاد اوری انهاست. گاه لازم است جمله ی لطفا مزاحم نشوید را نه تنها پشت در اتاق کار بلکه روی افکار و احساسات مزاحم خود نیز بچسبانید و تلفن همراهتان را خاموش کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال یک پیام
Compare