ورود (login)

ثبت نام (register)

ورود

ثبت نام (register)

دانشمندان دانشگاه توکیو یک نمایشگر الاستیک را طراحی کرده اند که می تواند روی پوست چسبیده شود و شکل امواج الکتریکی قلب یا سایر پارامترهای سلامتی که توسط حسگر پوستی شناسایی شده است را نشان دهد. هنگامی که با یک ماژول ارتباطی ترکیب می شود، سیستم می تواند داده ها را به یک گوشی هوشمند و ابر منتقل کند و اجازه می دهد پزشکان از راه دور بیماران را نظارت کنند.

سنسورهای پوشیدنی که می توانند انواع علائم حیاتی بیمار را ضبط کنند و سپس این داده ها را به بستر ابر انتقال دهند، امروزه شیوع رواج پیدا کرده است. انتقال اطلاعات سلامت به پزشکان دارای اهمیت است ولی توانمند سازی بیماران برای نظارت بر شرایط خود نیز مهم است، زیرا این امر می تواند بار مسئولیت را در سیستم های مراقبتی بهداشتی کاهش دهد و به بیماران کمک کند احساس کنترل کنند.

دستگاه جدید با هدف نمایش دادن داده ها به صورت بصری به طور مستقیم بر روی پوست و نیز انتقال اطلاعات به پزشکان طراحی شده است. ایده این است که این صفحه نمایش بصری می تواند به افراد سالخورده یا افراد ضعیف برای دسترسی و تفسیر اطلاعات ثبت شده دستگاه کمک کند، چنانچه که آنها بیشتر اوقات برای استفاده از ابزارهای فعلی مثل تلفن های هوشمند دچار مشکل هستند. صفحه نمایش شامل یک مجموعه ای از میکرو LED ها و سیم کشی برق قابل تنظیم است.

اجزاء الکترونیکی در یک ورق لاستیکی قابل انعطاف قرار می گیرند که می توانند به پوست وصل شوند. این دستگاه همچنین دارای یک سنسور پوستی هوشمند است که می تواند دما و فشار بدن را با اندازه گیری خواص الکتریکی بافت عضلانی اندازه گیری کند. در این مطالعه اخیر، دانشمندان نشان دادند که این سنسور همچنین می تواند یک نوار قلبی (الکتروکاردیوگرام) را ثبت کند. تیم تحقیقاتی امیدوار است که دستگاه را در سه سال آینده به بازار عرضه کند.

سرپرست این تیم تحقیقاتی Takao Someya گفت: “جامعه فعلی نیاز به سنسورهای پوشیدنی کاربر پسند برای نظارت بر علائم حیاتی بیمار را دارد تا بار مسئولیت بیماران و اعضای خانواده را که مراقبت های پرستاری انجام می دهند، کاهش دهد. سیستم ما می تواند به عنوان یکی از راه حل های طولانی مدت برای تحقق این نیاز باشد که در نهایت منجر به بهبود کیفیت زندگی افراد بسیاری خواهد شد.”

 

منبع :

https://www.medgadget.com/2018/02/on-skin-flexible-screen-for-displaying-live-health-information.html

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال یک پیام
Compare