Login

Register

Login

Register

محققان پزشکی به دنبال یک روش جایگزین غیر تهاجمی برای آزمایش قند خون افراد دیابتی هستند که خود افراد بتوانند به راحتی دیابت خود را کنترل کنند و برای این منظور از روش های مثل سنسورهایی که با چند قطره خون از انگشت میزان قند خون را می سنجند یا یک مانیتور مداوم با یک سنسور که زیر پوست کاشته می شود هستند.

به تازگی دانشمندان کره ای لنز چشم هوشمندی ساخته اند که در یک چشم به هم زدن و به راحتی میزان قند خون را با اشک چشم اندازه و کنترل می کند. این لنز انعطاف پذیر و نرم بوده و دارای یک چراغ ال ای دی است که در صورت بالا بودن میزان قند خون چراغ روشن می شود. دانشمندان کره ای نمونه اولیه را بر روی خرگوش امتحان کرده و هیچ عارضه ای دیده نشده است.

اجزای پردازنده داخل لنز تماسی در  لبه چشم و دور از مردمک چشم قرار می گیرد. آنها شامل یک سنسور گلوکز، یک چراغ سبز کوچک، یک چراغ جلو، یک آنتن و یک رگولاتور است که همه آنها توسط  سیمهای انعطاف پذیر  متصل می شوند.

آنتن و یکسو کننده سیگنال های رادیویی را از یک فرستنده دریافت می کنند و آنها را به مقدار اندکی از برق مورد نیاز برای قدرت مانیتور گلوکز و LED تبدیل می کنند. هنگامی که سطح قند خون بالا میرود، LED به سمت جلو و به طوری که به بینایی آسیبی نداشته باشد  تغییر مکان می دهد.

مصرف کنندگان برای اینکه چراغ LED  را  ببینند باید روبروی آینه بایستند تا بتوانند در صورت بالا بودن قند خون چراغ روشن سبز رنگ را ببینند، همچنین حتی اگر سطح گلوکز در اشک پنج تا ۱۰ برابر کمتر از سطح قند خون باشد هم این لنز کار می کند. این لنز هنوز روی نمونه انسانی استفاده نشده است و محققان دنبال ارتقای این لنز و افزایش دقت و سلامت لنز هستند. نتایج علمی این تحقیقات در مجله معتبر Science  Advance چاپ شده است.

منبع : www.sciencealert.com

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
با عضویت در خبرنامه ، آخرین اخبار نوروچلنج را از طریق ایمیل خود دریافت کنید.