Login

Register

Login

Register

در این پست نحوه ی اندازه گیری استرس و تمرکز به وسیله ی هدست Mindwave و نرم افزار Calme را به طور ساده توضیح می دهیم.  

دستگاه Mindwave با الکترود هایی که بر روی گوش و پیشانی قرار می گیرد سیگنال مغزی را ثبت می کند. این سیگنال مغزی حاوی اطلاعات بسیار زیادی می باشد ولی این اطلاعات به صورت ترکیب شده باهم هستند و برای پی بردن به میزان یک شاخصه ی خاص مانند تمرکز یا استرس باید این سیگنال را تجزیه و تحلیل کنیم.

سیگنال مغزی از ترکیب چند موج حاصل می شود که شامل :

امواج بتا : این امواج فرکانسی بین ۱۳ تا ۳۰ هرتز دارند. مقدار این امواج زمانی بیشتر است که توجه ما بر دنیای بیرون و افکار روزمره و به تعریفی بر فعالیت های منطقی نیمکره چپ مغزمان متمرکز است.

امواج آلفا : فرکانس آن ها بین ۸ تا ۱۲ هرتز است. زمانی که چشمان خود را می‌بندید و در وضعیت آرامش کامل ذهنی، جسمی و روحی قرار می‌گیرید، امواج مغزی وارد فرکانس موج آلفا می‌شوند. در میان تمامی امواج مغزی، موج آلفا از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا علی‌رغم زمان کوتاه آن، در این فرکانس، ضمیر خودآگاه ما خاموش شده و ضمیر ناخودآگاه ما در دسترس قرار می‌گیرد و ما می‌توانیم آن را برنامه‌ریزی کنیم. همچنین در این فرکانس هردو نیمکره مغز فعالیت دارند و دارای بهره هوشی بالاتری هستیم لذا یادگیری و القا پذیری در ما بیشتر می‌شود.

امواج تتا : در موج تتا فرکانس امواج مغزی به ۴ تا ۸ هرتز کاهش می‌یابد. اگر مدت‌زمانی که مغز بر روی وضعیت آلفا قرار دارد طولانی شود، برای رفتن به یک خواب آماده می‌شویم. در دقایق اولیه خواب، امواج مغز بر روی موج تتا قرار می‌گیرند. موج تتا در خلاقیت و درک شهودی و حسی، تمرکز درونی و حافظه نقش مهمی دارد. در افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی، افزایش غیرطبیعی دامنه موج تتا منجر به زمان واکنش کند و ناتوانی در یادگیری می‌شود. این امواج در کودکان تا سن ۱۳ سالگی در حالت بیداری هم دیده می‌شوند. ولی در بزرگسالان پس از وارد شدن به خواب ظاهر می‌گردد.

امواج دلتا : این امواج که کندترین امواج مغزی انسان هستند، فرکانسشان زیر ۴ هرتز است. با تغییر فرکانس مغز از موج تتا به موج دلتا ما وارد یک خواب عمیق می‌شویم؛ به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت خواب عمیق ما زمانی اتفاق می‌افتد که امواج مغزی بر روی موج دلتا قرار گیرند. در این حالت فعالیت ضمیر خودآگاه ما به صفر می‌رسد و ضمیر ناخودآگاه ما کنترل کامل بدن را به دست می‌گیرد. قرار گرفتن مغز بر روی این موج باعث رسیدن به آرامش و تجدیدقوای بدنی فرد می‌شود.

پس دستگاه Mindwave سیگنالی را ثبت می کند که حاوی این امواج می باشد که در حالت های مختلف یکی از این موج ها بر سایر موج ها در سیگنال غالب می شود و این سیگنال را با بلوتوث به نرم افزار Calme ارسال می کند.

نرم افزار Calme طوری طراحی شده است که با روش های پردازش سیگنال موج های داخل سیگنال را شناسایی و تفکیک می کند و با تحلیل میزان این امواج و تشخیص موج غالب می تواند میزان استرس ، تمرکز ، هوشیاری  و چندین شاخصه ی دیگر را اندازه گیری کند.

در حال حاضر فقط میزان استرس و تمرکز، خواب آلودگی و احساس (Valence/ Aourosal) قابل اندازه گیری است. 

با استفاده از هدست و نرم افزار Calme به طور دائم می توانید سطح استرس خود را پایش کنید. زمان هایی که در آن ها معمولا بیشترین آرامش و کمترین میزان استرس را دارید شناسایی کنید. نتایج را به صورت روزانه، ماهانه و سالانه با هم مقایسه و بررسی کنید و عملکردتان را بسنجید. داده ها را با دیگران (دوستان، پزشک، روانشناس و) به اشتراک بگذارید.

لازم است که تمرین های این نرم افزار را ۴ بار در روز انجام دهید و به صورت آنلاین فیدبک و اثرات تمرین را بر خود مشاهده نمایید. با گذشت زمان (که برای هر فردی متفاوت است) کم کم یاد میگیرید که به صورت ناخودآگاه استرستان را مدیریت کنید.

برای دانلود نرم افزار از لینک زیر استفاده کنید :

دانلود نرم افزار Calme

One comment

Leave a Comment
  1. Reply

    ممنون از مطلب بسیار مفیدتون…
    امیدوارم همیشه موفق باشید

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
با عضویت در خبرنامه ، آخرین اخبار نوروچلنج را از طریق ایمیل خود دریافت کنید.