Login

Register

Login

Register

محققان جوان کشورمان موفق به طراحی نرم افزاری شدند که می تواند با اندازه گیری سیگنالهای مغزی مواردی همچون سطح هوشیاری و استرس را مدیریت کند. از این نرم افزار می توان در برخی مشاغل استفاده کرد و توسط شرکت چالشگران ادارک ناب طراحی شده یکی از شرکت های مستقر در پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس در حوزه سلامت الکترونیک فعال است و به دنبال مدیریت یکی از شایع ترین اختلالات روانی یعنی استرس است.

مدیر عامل شرکت چالشگران ادراک ناب مهندس فرزانه یوسفی پور بیان کردند : این دستگاه گیرنده سیگنال مغزی است،  با الکترودی که دارد سیگنال مغزی را اندازه گیری می کند و با بلوتوث اطلاعات را به نرم افزار ارسال می کند.

این روش مزایایی نسبت به روش های معمول دارد که مدیر داخلی شرکت دکتر رقیه بایرام زاده بیان کردند : نرم افزارهایی که طراحی کردیم با هدست تک کاناله کار می کنند که به راحتی می شود در هر مکانی از آن استفاده کرد، مثلا ورزشکاران می توانند در باشگاه یا حتی خانه  امواج خود را ثبت کنند و تحلیل های سیگنال مغزی خود را در نرم افزار ببینند، ولی در روش های قدیمی باید حتما به کلینیک مراجعه می کردند.

مشاغل خبری نیز جزو مشاغل پر استرس است و در این گزارش از آقای غلامی صدابردار برنامه تست گرفته شد و میزان استرس و تمرکز ایشان در نرم افزار نشان داده شد. این دستیارهای هوشمند را برای برخی مشاغل بکار گرفته اند:

مدیر عامل شرکت اذعان کردند که تا الان با راه آهن جمهوری اسلامی صحبت های اولیه برای پایش سلامت ذهنی رانندگان انجام شده تا برای پایش خواب آلودگی رانندگان از این ابزار استفاده کنند و یک کلینیک تخصصی که در زمینه ارتقای عملکرد مغز بر روی ورزشکاران حرفه ای فعالیت می کند و بر روی تیراندازان و ورزشهایی که فعالیت شدید بدنی ندارند می خواهند این دستیار را بکار گیرند.

این نرم افزار فعلا بر روی پلتفرم اندروید قابل استفاده است. این گزارش توسط افروز اسلامی خبرنگار خبرگزاری  صداو سیما در تاریخ سی اردیبهشت ۹۷ از تیم نوروچلنج در اخبار سراسری ساعت چهارده شبکه اول و ساعت بیست شبکه چهار پخش شد.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
با عضویت در خبرنامه ، آخرین اخبار نوروچلنج را از طریق ایمیل خود دریافت کنید.